Prusie
 

Turystyka


Prusie to niewielka wieś położona „na końcu świata” – i w tym między innymi tkwi jej urok. Dojazd możliwy jest od strony Werchraty oraz od strony Siedlisk. Wprawdzie jest tu linia kolejowa, ale nie ma przystanku. Co warto zobaczyć w Prusiu i okolicach? Zanim wjedziemy do Prusia (od strony Werchraty) zwróćmy uwagę na drogę prowadzącą zaraz za lasem w prawo – w kierunku torów. To dojazd do firmy UKPOL – ale nie ona jest tu atrakcją turystyczną, aczkolwiek rozbudowana infrastruktura kolejowa w tym rejonie może być atrakcyjna dla miłośników kolei żelaznych. To co ciekawe dla większości turystów pojawią się za UKPOL-em, gdy miniemy budynki kierując się w prawo. Trasa prowadzi pod górę, na wzniesienie, z którego rozciąga się piękny widok na okolice Prusia i Werchraty (widoczna jest jasna kopuła kościoła - dawnej cerkwi).
Wcześniej, u podnóża wzniesienia odbiega w las asfaltowa droga leśna. Tą drogą również można dostać się na rozległą wierzchowinę, ale jest to propozycja bardziej dla turystów rowerowych niż pieszych.
W samym Prusiu warto wejść na niewielkie wzniesienie górujące nad cerkwią – stąd również roztaczają się piękne widoki (za zdjęciu poniżej).
Podążając główną drogą wiejską wkrótce dotrzemy do końca wsi (droga zwęża się stopniowo, ostatni odcinek przed torami jest już terenowy – zwykła polna droga). Za torami kolejowymi – granica państwowa i rozlewiska Raty. Przy przejeździe kolejowym – spięty metalową klamrą stary krzyż przydrożny, a po drugiej stronie torów, w krzakach – pozostałość innego krzyża. Wracając do początku wsi – po lewej odchodzi wyraźna droga wiejska. Idąc tą drogą (na rozwidleniu w lewo) dotrzemy niebawem do kolejnego przejazdu kolejowego. Tu natrafimy na dwa tory.
Lewy, węższy – to tor szlakowy z Muniny i Lubaczowa do Hrebennego. Prawy, nieco szerszy – to tor prowadzący na Ukrainę, przez pobliskie (kilkaset metrów) kolejowe przejście graniczne. Można tam się dostać idąc wzdłuż toru. Miejsce ciekawe i mające swój specyficzny klimat. Widoczne są urządzenia kolejowe – po polskiej i po ukraińskiej stronie.
Zazwyczaj nikogo tam nie ma, gdyż pociągi (tylko towarowe) kursują na Ukrainę rzadko. Trzeba pamiętać, iż nie wolno wchodzić na pas drogi granicznej – o czym informują tablice. Gdzie dotarlibyśmy podążając droga przekraczającą tor normalny i szeroki? Piaszczystą miejscami trasą leśną – do jednej z odnóg drogi asfaltowej, której początek znajduje się u stóp wzniesienia za UKPOL-em. W tym celu trzeba z leśnej drogi skręcić w prawo. Gdyby jednak podążać dalej prosto, to w końcu dotarlibyśmy do wsi Moczary, jednak prawdopodobnie nie obyłoby się bez kluczenia, gdyż trasa nie jest łatwa, ani „oczywista”.


Wróćmy jednak do Prusia. Wieś jest pięknie położona w dolinie rzeki Rata, wzdłuż traktu łączącego dawniej Werchratę z Potyliczem i Rawą Ruską. Od północy i od południa otoczona jest lesistymi wzgórzami. Ongiś obszar leżący na północy wsi nazywano Lasem Sosnowym, zaś na południu – Lasem Bukowym


Historia


Według Mariusza Lewko, badacze osadnictwa dawnej ziemi bełskiej przypuszczają, że Prusie ma metrykę sięgającą nawet XIV wieku. Nie ma wszakże zgody co do tego czy była to osada staroruska, czy została założona w okresie kolonizacji wołoskiej.  Wydaje się jednak, że typowe dla wołoskiej osady pasterskie powinności wskazują, na lokację przybyszy zza Karpat. Od początku swojej historii Prusie wchodziło w skład starostwa lubaczowskiego, a później ekonomii lubaczowskiej. W 1818 roku miejscowość została zakupiona na licytacji  przez Franciszka Schrotta a następnie przez Michała Świątkiewicza. Kolejno jej właścicielami byli Samuel i Bernard Wohfeld, rodzina Wieliczków, Wiktor i Franciszka Jordanowie, Adam, a później Paweł Sapiehowie właściciele sąsiednich Siedlisk i Hrebennego. Wieś rozwijała się gospodarczo - funkcjonował młyn, stawy hodowlane, folwark, hamernia i cegielnia. Istniała także karczma i rozwijało się gonciarstwo.


We wrześniu 1939 Prusie znalazło się pod okupacją sowiecką, aż do czerwca roku 1941. Według Tomasza Gnapa, w lasach na północny-wschód od Prusia, Rosjanie założyli obóz wojskowy liczący ok. 15 tysięcy żołnierzy. Po rozbiciu obozu przez Niemców, miejscowa ludność wzbogaciła się o pozostawiony przez wojsko dobytek. (odzież, meble, drobne narzędzia). Do dziś w niektórych domach można spotkać przedmioty z tamtych czasów, np. starą wagę metalową z rosyjskimi literami.


Zabytki


Elementem dawnej historii Prusia jest drewniana cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jak ustalił Mariusz Lewko, inicjatorem wybudowania świątyni był proboszcz werchackiej parafii, w skład której wchodziły Prusie, ks. Wasyl Pleszkiewicz. Powstała w roku 1887 (poświęcona rok później) ze zbiórek mieszkańców wsi, kwesty przeprowadzonej na terenie eparchii przemyskiej i wsparciu finansowemu jednego z mieszkańców Teodora Martyna.
Podstawową przyczyną ufundowania nowej cerkwi był zły stan jej poprzedniczki, którą przez wiele lat kolejni wizytatorzy biskupa nakazywali remontować. Obecnie cerkiew pw. NNMP pełni role kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Werchracie. Zbudowana na planie krzyża greckiego, trójdzielnie (nawa kwadratowa, babiniec i prezbiterium na planie prostokąta). Całość przykryta jest ośmiopołaciową kopułą i nakryta blachą. Janusz Mazur tak opisuje wnętrze świątyni: na całej powierzchni ścian znajduje się polichromia o podziałach architektoniczno-ramowych z dekoracją roślinną i patronową oraz z przedstawieniami figuralnymi - w babińcu na ścianie południowej „Przemienienie Pańskie”, na północnej „Sąd Ostateczny”, w prostokątnych polach w podniebiu sklepienia od wschodu „Zmartwychwstanie”; w ramionach bocznych przy nawie, między oknami - na ścianie południowej „Chrzest Chrystusa”, na północnej „Zwiastowanie NMP”. W tamburze na ściankach diagonalnych postacie czterech Ewangelistów; w prezbiterium duże przedstawienia świętych - na ścianie południowej święci Cyryl i Metody, na wschodniej – Piotr i Paweł, na północnej – Bazyli Wielki i Jan Złotousty.


Oglądając niektóre sceny nie mogę oprzeć się skojarzeniom. Na przykład fragment ukazany na zdjęciu przypomina mi jako żywo twórczość niderlandzkiego malarza Jheronimusa (Hieronima) Boscha.
Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica z przełomu XIX i XX wieku. Zespół obiektów uzupełnia cmentarz znajdujący się naprzeciwko. W 2007 r. na cmentarzu tym odkryto najstarszy na Roztoczu krzyż kamienny, pochodzący prawdopodobnie z XVIII w.
Na południowy-wschód od centrum wsi znajdował się dwór z folwarkiem. W latach 1897-1914 istniała tu też pustelnia sióstr Albertynek, założona przez św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego).


Kolej


Mariusz Lewko zwraca uwagę, że zmotoryzowani podróżni mają możliwość wygodnego przejazdu przez miejscowość dopiero od 14 listopada 2014 roku, kiedy to po wielu latach starań udało się wybudować 4. kilometrowy odcinek, łączący województwa lubelskie i podkarpackie.
Przez prawie trzydzieści lat droga kończyła się w Siedliskach, a zaczynała w Prusiu. Odcinek pomiędzy miejscowościami był tylko drogą gruntową, co nie przeszkadzało wcale autorom map rysować go jako utwardzony. Jedyną wygodną formą komunikacji między województwami była przez lata kolej. Pociągi nazywane żartobliwie „Bałajami” jeździły z Bełżca do Przeworska regularnie - rano, w godzinach popołudniowych i wieczornych, wożąc mieszkańców i nielicznych, pojawiających się w strefie nadgranicznej turystów. Poruszały się wolno, ale było w nich bardzo wesoło – szczególnie 10 dnia każdego miesiąca, gdy kolejarze odbierali wypłatę. Mieszkańcy Prusia mieli jednak z pociągami pewien problem, ponieważ we wsi nie było przystanku kolejowego i musieli wysiadać w Werchracie. Obecnie na trasie z Hrebennego do Jarosławia kursują szynobusy – niestety tylko w czasie weekendu majowego i wakacji – zgodnie z „tradycją” nie zatrzymują się w Prusiu. Na zdjęciu szynobusy obsługujące linię kolejową na stacji PKP w Bełżcu.
Prusie jest położone bardzo blisko do granicy państwowej. Przebywając tu trzeba mieć przy sobie dokumenty oraz pamiętać o zasadach zachowania się w pobliżu granicy (obowiązuje zakaz wchodzenia na pas graniczny, o samej granicy już nie wspominając).Źródła

 

Korzystałem z publikacji Janusza Mazura, Mariusza Lewko, Tomasza Gnapa i własnych.


©Paweł Rydzewski