Roztocze Południowe       

Strona Pawła Rydzewskiego

 
szlaki pogranicza

    Zapraszam do oddzielnego działu, funkcjonującego w zasadzie jako odrębna strona internetowa, ale ściśle powiązana z roztocze.pro. Ta nowa propozycja to Szlaki Pogranicza. Trasy roztoczańskie i lubaczowskie, na stronie roztoczanskie.pl.

    Szlaki Pogranicza - skąd wziął się pomysł i na czym polega jego realizacja? Przewodnik „Roztocze Południowe” oraz jego uzupełnienie „Ziemia lubaczowska” zostały opublikowane jako 2 części cyklu wydawniczego nazwanego „Szlaki Pogranicza” (był pomysł na część 3, być może kiedyś uda się to zrealizować?). I stąd wziął się pomysł na Szlaki Pogranicza - portal częściowo zawierający aktualizacje przewodników, częściowo oferujący zupełnie nowe treści, choć z związane z problematyką Roztocza Południowego i ziemi lubaczowskiej. W planach jest rozrzeszenie na inne regiony przygraniczne.

    Co obecnie znajdziemy na stronie Szlaki Pogranicza? Aktualizacje zawartości przewodników, przebieg opisanych tam tras udostępniony w formie plików GPX (do odczytania w smartfonach oraz odbiornikach GPS), propozycje wielu nowych tras regionalnych i tematycznych (także w formie GPX), np. wycieczki wokół Horyńca, Lubaczowa, Narola. Trasy dla miłośników kolei, zwolenników wypraw samochodowych, rowerowych, itd. Udostępniam przewodnik „Ziemia lubaczowska” w formie plików PDF, do pobrania za darmo i bez ograniczeń (z wyjatkiem poszanowania praw autorskich, co oczywiste). Podzieliłem zawartość przewodnika na kilka oddzielnych mini-przewodników, z których każdy jest monografią jednej trasy. Odrębny temat to mapy katastralne (połowa XIX wieku).  Uudostępniam złożone przeze mnie z wielu arkuszy w jedną całość mapy kilku miejscowości i ich okolic. Praca nad mapami kosztuje wiele czasu i wysiłku dlatego też do obejrzenia lub pobrania są pliki znacznie zmniejszone w stosunku do oryginałów, ale wystarczająco duże aby wyrobić sobie jakiś pogląd na temat geografii terenu. Fragmenty map w oryginalnej rozdzielczości posłużą do pogłebionych analiz terenu i studiów porównawczych.Wejście do działu: