GPS do przewodników
 
Text

Otwórz w telefonie i jedź na wycieczkę!


W przewodnikach: „Roztocze Południowe” i „Ziemia lubaczowska” opisałem łącznie 10 tras - wycieczek. W tym miejscu uzupełniam przewodniki o ślady GPS poprowadzone po zaproponowanych trasach - dla ułatwienia poruszania się w terenie. Przygotowałem zestaw śladów GPS w formacie GPX, do pobrania poniżej. Ślady te nie są całkowicie identyczne w stosunku do tras opisanych w przewodniku, uznałem bowiem, iż warto wprowadzić pewne modyfikacje. Udostępniam tylko ślady tras głównych oraz ważniejszych odnóg, nie umieszczam wycieczek bocznych, z których z czasem utworzę osobny zestaw.DO PRZEWODNIKA „ROZTOCZE POŁUDNIOWE”


Pliki GPX


 1. 1.trasa horyniecka (czerwona) / wersja b przez Chmiele

 2. 2.trasa narolska (niebieska)

 3. 3.trasa lubycka (żółta)

 4. 4.trasa bruśnieńska (zielona)

 5. 5.trasa kryształowa (brązowa) / wersja c przez Wólkę


Schematy


 1. 1.trasa horyniecka (czerwona)

 2. 2.trasa narolska (niebieska)

 3. 3.trasa lubycka (żółta)

 4. 4.trasa bruśnieńska (zielona)

 5. 5.trasa kryształowa (brązowa)


    W trasie horynieckiej za podstawową wersję przyjąłem wariant przez kamieniołomy bruśnieńskie (wersja a), gdyż wariant przez Polankę i Chmiele (wersja b) może być utrudniony. Na odcinku Polanka (agroturystyka) - Chmiele droga nigdy nie była łatwa, teraz jest już bardzo mocno zniszczona. Jest to istotne dla rowerzystów. W trasie narolskiej wykorzystałem fakt, że koło stawów Koman wybudowano nowe drogi leśne i dzięki temu pokonanie odnogi z Rudy Różanieckiej i z powrotem nie musi polegać na powrocie tą samą trasą, ale przynajmniej część można przejechać w formie pętli. Niewielka moyfikacja jest też w trasie lubyckiej - w rejonie Prusia. Na trasie bruśnieńskiej zrezygnowałem z leśno - polnych dróg w rejonie wsi Krzywe. Trasa kryształowa ma oryginalnie aż 3 warianty. Wybrałem wersję b przez Radruż dodatkowo udostępniając wersję c przez Wólkę Horyniecką. Wersja a przez Podlesie wydaje mi się obecnie najmniej atrakcyjna, ze względu na praktyczną likwidację dawnej rampy w Kapliszach. Proszę zwrócić uwagę, że wersje dodatkowe nie zawierają pełnego śladu jak wersje podstawowe, a jedynie trasy łącznikowe.DO PRZEWODNIKA „ZIEMIA LUBACZOWSKA”


Pliki GPX


 1. 1.trasa wielkoocka (czerwona)

 2. 2.trasa południowa (zielona)

 3. 3.trasa cieszanowska (niebieska)

 4. 4.trasa oleszycka (żółta)

 5. 5.trasa różaniecka (fioletowa)Schematy


 1. 1.trasa wielkoocka (czerwona)

 2. 2.trasa południowa (zielona)

 3. 3.trasa cieszanowska (niebieska)

 4. 4.trasa oleszycka (żółta)

 5. 5.trasa różaniecka (fioletowa)


   

    Podobnie jak w przypadku tras do przewodnika „Roztocze Południowe”, jakże i tu ślady GPS nie zawsze są identyczne z opisem zawartym w przewodniku. Najistotniejsza różnica dotyczy trasy cieszanowskiej, w której proponowany ślad omija Gorajec. Poza tym nieco inaczej (prościej) potraktowałem początkową część trasy - dotarcie z Lubaczowa do Załuża. Niewielka korekta jest również w lesie na południe od Niemstowa. Na trasie oleszyckiej, w Lasach Sieniawskich, ślad biegnie krótszym wariantem - w części najbardziej wysuniętej na zachód. Na trasie różanieckiej rozwiązanie w lasach na południe od Niemstowa (wjazd i początek) jest zmodyfikowane i identyczne jak na trasie cieszanowskiej.GREEN VELO NA ROZTOCZU I ZIEMI LUBACZOWSKIEJ


Artur Pawłowski zapisał ślad trasy Green Velo od Krasnegostawu do Budzynia (wieś na południe od Wielkich Oczu i Kobylnic), przebiegający przez całe Roztocze i ziemię lubaczowską. Dodatkowo - odnogę zachodnią od Zwierzyńca przez Biłgoraj do Huty Krzeszowskiej.


 1.   Green Velo (GPX)

 2.   Green Velo (schemat)   W jaki sposób wykorzystać ślady? Wgrać do odbiornika GPS posługując się którymś z programów. Przyznam, że ostatnio coraz częściej korzystam z telefonu jako odbiornika GPS i urządzenia do nawigacji. Wystarczy otworzyć w telefonie tę stronę internetową, dotknąć link z trasą i wskazać program, w którym ślad ma się wyświetlić. Ja używam GPX Reader.© Paweł Rydzewski.

Wszystkie prawa zastrzeżone